Közgazdasági technikumi osztály (kódja: 0013)
Gazdálkodás és menedzsment ágazat
Képzési időtartam: 5 év
Ösztöndíjas képzés.
A képzés során a tanulók az irodai munkához nélkülözhetetlen adminisztrációs, informatikai és gazdasági szakmai ismereteket sajátítanak el, így a vállalkozások működtetésében, a termelő, szolgáltató vállalatoknál, illetve az államigazgatási intézményekben fontos szerepet betöltő gazdasági és ügyviteli szakemberekké válnak.
A képzésben részt vevő tanulók 5 éven át havi ösztöndíjat kapnak. Ennek összege 2022. szeptember 01-től a 9-10. évfolyamon várhatóan 8.000 Ft, 11. évfolyamtól pedig a tanulmányi átlag alapján elérheti az 59.000 Ft-ot is.
A technikumi tanulmányok első két évét (9-10. évfolyam) ágazati alapoktatásnak nevezzük.
Ágazati alapoktatás során megismeritek a gazdasági élet szereplőit, a munkaviszony létesítésével és megszüntetésével kapcsolatos teendőket.
Képesek lesztek:
- a hétköznapi és gazdasági viselkedéskultúra szabályait alkalmazni,
- megkülönböztetni a vállalkozási formákat,
- elvégezni a különböző vállalkozási formák alapításához, működtetéséhez, megszüntetéséhez kapcsolatos adminisztratív teendőket,
- alapvető statisztikai számításokat végezni,
- online banki szolgáltatásokat használni,
- dokumentumokat létrehozni, módosítani (tízujjas vakírás segítségével).
Az ágazati alapoktatás után kezdetét veszi az ún. szakmai oktatás (11-12-13. évfolyam). A szakmai oktatás három évére szakosodhattok. A továbbiakban a kínált két szakmát részletezzük, melyek közül a többség által választott kerül megszervezésre. (Azonos számú jelentkezés esetén a pénzügyi-számviteli ügyintéző szakma indítása történik.)
Pénzügyi-számviteli ügyintéző (5 0411 09 01)
A pénzügyi-számviteli ügyintéző számítógépes programok segítségével elvégzi a könyvelési feladatokat, a bankszámlával, bérszámfejtéssel, adókötelezettséggel kapcsolatos tevékenységeket, nyilvántartásokat vezet, elektronikus ügyintézési feladatokat lát el.
Szakmai oktatás során megismeritek a vállalkozások számviteli, pénzügyi, adózási, ügyviteli feladatait, a könyvelés szabályait, a pénzügyekkel kapcsolatos hazai és nemzetközi szabályozásokat.
Képesek lesztek:
- könyvelni a gazdasági eseményeket, főkönyvi és analitikus nyilvántartásokat vezetni,
- értékpapír, valuta és devizaműveleteket végezni, azokat nyilvántartani,
- adóbevallást készíteni (elektronikus formában),
- pályázatot előkészíteni,
- üzleti tervet készíteni.